Agnieszka, z racji tego, że jest siostrą Magdy, a także uwielbia spędzać kreatywnie czas w kuchni, a przede wszystkim w wyniku wspominanej wcześniej małej intrygi również stanęła na wysokości zadania i przygotowała świetny tort. W wyniku tego powstały dwa zupełnie różne torty o tak różnych konwencjach, że nie sposób ich było porównać :) Postanowiła podzielić się przepisem. Oto efekt jej starań:)
Składniki:
biszkopt
2 szklanki mąki pszennej
¾ szklanki cukru
1 torebka cukru waniliowego
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
½ szklanki oleju roślinnego
Osobno przygotować miksturę składającą się z:
1 szklanki mleka sojowego
1 łyżeczki sody
2 dużych łyżek soku z cytryny
bita śmietana
2 puszki mleka kokosowego
1 cukier waniliowy
¾ szklanki cukru
2 opakowania Śmietan Fix
1 cukier waniliowy
¾ szklanki cukru
2 opakowania Śmietan Fix
marcepan
250 g migdałów
250 g cukru pudru – ja dałam na oko
30 ml AMARETTO
½ łyżeczki olejku migdałowego
250 g cukru pudru – ja dałam na oko
30 ml AMARETTO
½ łyżeczki olejku migdałowego
dodatki
dżem z czerwonej porzeczki (wyrób własny)
jagody
maliny
wegańska galaretka o smaku pomarańczowym
wegańska galaretka o smaku cytrynowym
jagody
maliny
wegańska galaretka o smaku pomarańczowym
wegańska galaretka o smaku cytrynowym
Wykonanie:
Aby wykonać biszkopt należy wszystkie składniki wsypać do miski. Można je delikatnie wymieszać. Miksturę wlać do miski i połączyć wszystkie składniki mikserem. Ciasto powinno mieć luźną konsystencję. Jeśli będzie zbyt luźne można dodać trochę mąki. Jeśli będzie zbyt zbite – dodać odrobinę mleka sojowego. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez 45 minut.
Mleko kokosowe należy porządnie schłodzić. Najlepiej trzymać je w lodówce przez co najmniej 48 godzin. Schłodzone mleczko kokosowe (miąższ) należy delikatnie oddzielić od wody, a następnie zmiksować porządnie mikserem wraz z cukrem, śmietan Fixem oraz cukrem waniliowym. Ubitą śmietanę należy trzymać w lodówce.
Migdały zmielić na drobną miazgę. Dodać resztę składników i zagnieść rękami jak ciasto. Ja cukru pudru dodawałam na oko co chwilę próbując, czy jest go wystarczająco dużo. Z wyrobionej masy można tworzyć różnego rodzaju ozdoby, np. róże, listki, itp.
Upieczony biszkopt podzielić na cztery części. Ja upiekłam dwa i każdy z nich podzieliłam na dwie części. Na pierwszą część tortu nałożyć dżem, bitą śmietanę oraz jagody. Następnie przykryć to drugą częścią biszkoptu, którą również smarujemy dżemem oraz nakładamy bitą śmietanę połączoną z galaretką. Galaretkę należy wcześniej pokroić na niewielkie kwadraty i wymieszać z bitą śmietaną. Następnie przykrywamy to trzecią częścią biszkoptu, który również smarujemy dżemem, nakładamy bitą śmietanę i dodajemy malin. Przykrywamy czwartą częścią biszkoptu. Cały tort pokrywamy resztą bitej śmietany a na jego wierzchu umieszczamy ozdoby zrobione z marcepanu, np. różyczki.
Piękny! I z nutą kokosa, coś dla mnie ;) Pozdrawiam, gingerbreath.blox.pl
OdpowiedzUsuńsuperancki!
OdpowiedzUsuńDziękuję za udział w jagodowo nam 5!