niedziela, 13 lipca 2014

Wywiad z Agatą Perenc, Kuchnia Społeczna i barszcz śląski

Po raz kolejny w Centrum Kultury Niezależnej Trzynaście w Gliwicach odbyła się Kuchnia Społeczna. O samym miejscu pisałem już tutaj. Tym razem, korzystając z ładnej pogody, miała swoje miejsce na ogrodzie. Czego tam nie było. Przeróżne sałatki, pomidory w oliwie z czarną solą, bigos, chleb ze smalcem, faszerowane cukinie, napoleonka z macy, tort oraz, na co pogoda pozwoliła, cukinia w ziołach i czosnku przygotowana w piekarniku słonecznym.
Ja osobiście przygotowałem barszcz śląski. To taki przykład, ostatnio modnej, kuchni fusion. Przeniesienie kapusty modrej z kluskami do głębokiego talerza. Skoro zupę z buraków można nazwać barszczem to i to :) 

główka czerwonej kapusty
szklanka fasoli
 półtora szklanki mąki
pół szklanki mąki ziemniaczanej
przyprawy do smaku


Fasolę moczymy w wodzie kilka godzin i gotujemy do miękkości. Kapustę szatkujemy i gotujemy. Możemy to zrobić w bulionie warzywnym, ale ja, do smaku, użyłem mieszanki suszonych warzyw.
Mąki mieszamy ze sobą, dolewamy trochę wody i ugniatamy ciasto. Formujemy je w dowolne kształty i gotujemy.
Przed podaniem wrzucamy je do zupy.Głównym punktem programu było jednak spotkanie z utytułowaną zawodniczką Agatą Perenc, która, co było tu istotne, jest zadeklarowaną weganką. W związku z powyższym zjechało się trochę weg*an preferujących właśnie takie spędzanie wolnego czasu, aby wysłuchać rad fachowca (Agata jest z wykształcenia dietetykiem) oraz podzielić się własnymi doświadczeniami. Samo spotkanie odbyło się w typowej dla tego miejsca atmosferze luźnej pogadanki. W myśl nowoczesnej edukacji ;) Pytań było wiele od takich dla laików, jak z siłą itp. po bardziej profesjonalne rozmowy o zmiany w przepisach w sportach :)Agata mówiła, że bardzo jej się podobało oraz była pod wrażeniem, że wśród trenujących sporty walki jest tyle osób na diecie weg*ańskiej.
Zgodziła się nawet udzielić bardzo obszernego wywiadu:

Zacznijmy standardowo żeby czytelnicy wiedzieli z kim mają do czynienia.
Przedstaw się. Co robisz i jakie masz osiągnięcia w sporcie?

 

Nazywam się Agata Perenc, pochodzę i mieszkam w Rybniku. Na co dzień zawodowo trenuję judo oraz studiuję dietetykę na ŚUMie (aktualnie kończę 1 rok magisterki).
Moje osiągnięcia w sporcie:


2013
•2 miejsce drużynowo na XXVII Letniej Uniwersjadzie w Kazaniu (Rosja),
• 5 miejsce indywidualnie na XXVII Letniej Uniwersjadzie w Kazaniu (Rosja),
•3 miejsce w Pucharze Świata – European Open Women w Pradze (Czechy),
•3 miejsce w Pucharze Świata – European Open Women w Lizbonie (Portugalia),
•nominowana przez Polski Związek Judo do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata Seniorów w Rio de Janeiro (Brazylia).

2012
•5 miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Pradze (Czechy),
•5 miejsce w Grand Slam Tokyo (Prestiżowy Turniej im. Jigoro Kano),
•1 miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Seniorek w Poznań,
•1 miejsce w Pucharze Polski Seniorów w Poznaniu,
•3 miejsce w Pucharze Europy w Londynie (Wlk.Brytania).
Nominowana przez portal rybnik.com.pl do nagrody: Człowiek Roku w kategorii Sport (za 2012 r.)

2011
•5 miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Tyumen (Rosja),
•3 miejsce drużynowo w Letniej Uniwersjadzie w Shenzhen (Chiny),
•1 miejsce w Pucharze Europy w Boras (Szwecja),
•2 miejsce w Pucharze Europy w Celje (Słowenia),
•2 miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Seniorek w Opolu,
•1 miejsce w Pucharze Polski Seniorek w Opolu,
•1 miejsce w Pucharze Polski Seniorek w Skierniewicach,
•1 miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Młodzieży w Mławie.
Nominowana przez portal rybnik.com.pl do nagrody: Człowiek Roku w kategorii Sport (za 2011 r.)

2010
•1 miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Seniorek w Koszalinie,
•1 miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Młodzieży w Poznaniu,
•1 miejsce w Otwartych Mistrzostwach Polski Młodzieży w Cetniewie,
•1 miejsce w Pucharze Polski Seniorek w Opolu,
•1 miejsce w Pucharze Polski Seniorek w Warszawie.
Sportowiec roku Miasta Rybnik.
Człowiek Roku w kategorii Sport według portalu rybnik.com.plJaki jest Twój staż treningowy i jak to przebiegało?

Trenuję od grudnia 1999, czyli prawie 15 lat ;) Zaczęło się od pokazu, który mój aktualny klub KS "Polonia" Rybnik przeprowadzał w mojej podstawówce. Spodobało mi się, przyszłam do domu i powiedziałam tacie że chcę się zapisać na judo. Okazało się że tata w młodości również trenował judo więc wiedział z czym to się je, na początku był sceptyczny ale widząc mój zapał zgodził się i tak minęło już 15 lat, jak w życiu każdego sportowca miałam bardzo ciężkie momenty ale dzięki wsparciu rodziny udało mi się je pokonać i wytrwać w judo :)

Od kiedy jesteś na diecie wegańskiej i jak to się zaczęło?

Na diecie wegańskiej jestem od 8 miesięcy a zaczęło się dziwnie wręcz magicznie, wydaję mi się że przeznaczenie "maczało w tym palce"!
W sierpniu zeszłego roku na 2 tygodnie przed Mistrzostwami Świata w Rio doznałam poważnej kontuzji kolana (zerwane więzadło przednie krzyżowe). To był straszny moment w mojej karierze ale dziś wiem że nic nie dzieje się bez przyczyny ponieważ dzięki temu poznałam i przeszłam na weganizm, nabrałam nieco dystansu, odpoczęłam i nadrobiłam zaległości na uczelni :P 
Z racji kierunku moich studiów i zainteresowania zdrowym odżywianiem tuż przed operacją stwierdziłam że muszę kupić jakąś książkę o żywieniu żeby 2 tygodnie, które miałam leżeć po operacji jakoś wykorzystać.W ten sposób do moich rąk przez przypadek (pierwsza książka z brzegu) trafiła książka "Nowoczesne Zasady Odżywiania" T. Colina Campbella, po jej przeczytaniu "zagłębiłam się" w literaturę o roślinnej diecie, poza "szperaniem" w internecie przeczytałam takie książki jak: 
"Dieta roślinna na co dzień" Julieanna Hever
"28 dni do zdrowia" Rip Esselstyn
"Widelec zamiast noża" Gene Stone
"Jedz i biegaj" Scott Jurek
"Ukryta Siła" Rich Roll
"Zjadanie Zwierząt" Jonathan Safran Foer
"Głosy Rewolucji Żywnościowej" John Robbins, Ocean Robbins.

W miarę czytania stwierdziłam że muszę spróbować, z dnia na dzień przeszłam na weganizm. Na początku ze względu na korzyści zdrowotne, regenerację miedzy treningową, ciekawość, z czasem doszły względy etyczne i środowiskowe.
Muszę przyznać, że na początku myślałam że nie ma mowy żeby sportowiec weganin mógł trenować na wysokich obrotach ale szybko na własnej skórze poczułam i stwierdziłam: jak sportowiec może nie być weganinem? Przecież to najlepsza i najzdrowsza dieta, dająca mnóstwo energii i najlepszą regenerację!

Czy w związku z tą dietą nie odczuwasz niedoborów budulca mięśniowego jakim jest białko?

Absolutnie nie odczuwam braku białka! 
Po pierwsze nie potrzebujemy go tak dużo bo zaledwie 0,8-1 g/kg masy ciała/dobę, taką ilość bez problemu dostarczymy roślinami.
Po drugie białko roślinne to znacznie zdrowsza wersja bo nie zawiera cholesterolu, nasyconych kwasów tłuszczowych, hormonów i innej chemii, która jest odpowiedzialna za cywilizacyjne choroby takie jak: choroby układu sercowo-naczyniowego, nadwaga, otyłość, cukrzyca, osteoporoza i wiele innych.
Po trzecie żywność roślinna również jest bogata w białko, czasem nawet przewyższa jego ilością żywność odzwierzęcą np. strączkowce (soczewica, fasole, ciecierzyca, soja) mają około 20-25 g białka na 100 g i przy tym dostarczają bardzo ważnego w naszej diecie błonnika, którego żywność odzwierzęca nie ma!

A co z siłą?
 
Miesiąc temu miałam kompleks badań w Instytucie Sportu w Warszawie między innymi pomiar siły. Wyniki są obliczane w stosunku do masy ciała (masa ciała na diecie wegańskiej spadła mi o 5 kg), siłę mam taką samą jak na diecie mieszanej.


Jakie jest Twoje zdanie na temat diety wegańskiej osiągnięć sportowych? Czy są jakieś płaszczyzny, w których osoby na takiej diecie są lepsze lub gorsze?

Śmiało mogę powiedzieć że największy progres jest w wydolności i regeneracji, wydolność rośnie ponieważ dieta wegańska sprzyja obniżeniu masy tłuszczowej dzięki czemu więcej tlenu dociera do mięśni (tłuszcz nie "kradnie" już dużych ilości tlenu bo jest go mniej), regeneracja rośnie dzięki ogromnej ilości witamin, składników mineralnych, antyoksydantów zawartych w roślinach czyli głównie dzięki ich alkalizującemu działaniu na organizm. Siła, szybkość i moc w moim przypadku jest na tym samym poziomie a więc weganie na żadnym polu nie są gorsi są tylko korzyści!

Czy miałaś jakieś niedobory czy problemy zdrowotne z racji tego, że nie jadłaś mięsa?

Nie miałam i nie mam żadnych niedoborów. Wyniki mi się poprawiły! Nigdy nie miałam tak dobrego odżywienia żelazem jak teraz, spadł mi również cholesterol LDL i trójglicerydy, cholesterol HDL wzrósł, a ciśnienie tętnicze spadło do idealnego poziomu :) 

Używasz jakiś suplementów? 


Używam spiruliny, chlorelli, B12 i czasem w trakcie treningu izotoniku. Jeśli jestem po wyczerpującym treningu lub na wyjeździe gdzie nie ma dużego wyboru w żywności roślinnej i wiem że nie dostarczę odpowiedniej ilości białka wtedy sięgam po białko sojowe.
Ogólnie staram się wszystko dostarczać z pożywieniem.


Czy masz jakiś specjalny tryb życia z powodu sportu? Co z alkoholem, słodyczami itp? 


Sportowcy to nie wielbłądy czasem napić się muszą :P Od czasu do czasu wypiję piwko lub lampkę wina. 
Jeśli chodzi o słodycze to jem ich bardzo mało, zastępuję je suszonymi i świeżymi owocami czasem zrobię sobie jakiś deser na bazie mleczka kokosowego, surowego kakao i mojej ukochanej chia lub po prostu zjem gorzką czekoladę. Unikam słodyczy z prostych względów: źle się po nich czuję, "zamulają" mnie a owoce dodają energii i orzeźwiają.

W związku z nagonką internetowej młodzieży na weg*an czy możesz powiedzieć jaki stosunek mają do Ciebie inni zawodnicy, czyli ludzie, którzy osiągnęli w życiu nieco więcej niż dołożenie dodatkowej pamięci RAM do komputera?  

Koledzy i koleżanki z maty na początku się podśmiewali ale spokojnie odpowiadałam na ich pytania i myślę że zmienili stosunek. 
Najlepiej dawać dobry przykład, czyli pokazywać że ta dieta wcale nie opiera się tylko na "trawie" ale jest urozmaicona, smaczna i dostarcza wszystkich składników. Na obozach inni często podjadają mi moje jedzenie z ciekawości i są zaskoczeni że rośliny mogą być tak smaczne ;)  Na treningach jestem pełna energii i w niczym nie odstaję od mięsożerców, to jest najlepszy dowód, który wszystkich przekonuje!
 
Co robisz poza treningami? Masz jakieś hobby?  


Poza treningami studiuję i interesuję się dietetyką, stale dokształcam się w tej dziedzinie poprzez książki, internet, czasopisma.
Uwielbiam również muzykę rockową i jej odmiany, zwłaszcza rock lat 60 i 70 np. Jimi Hendrix, Led Zeppelin, Pink Floyd, The Beatles. Wieczorem po ciężkim dniu nie pogardzę również dobrym filmem, do moich ulubionych należy " Into The Wild", "127 godzin", "Babel".


Dlatego, że to blog kulinarny, możesz podać jakiś ulubiony wegański przepis?


Ciężko coś wybrać, jest tyle pysznośći!
Uwielbiam robić wege burgery, robię je z soczewicy lub fasoli i ryżu lub kaszy jaglanej czy gryczanej, które gotuje i blenduję na gładką masę. Do tego dodaję podsmażoną cebulkę, pieczarki, marchewkę, pietruszkę, seler, trochę tłuszczu w postaci pestek dyni, słonecznika czy orzechów, całość doprawiam różnymi przyprawami. Formuje kotleciki i zapiekam w piekarniku nagrzanego do 180 stopni przez około 30 min. Kotleciki podaję z jakimiś surowymi warzywkami. 
Uwielbiam również domowy hummus i guacamole :)

Tutaj pytanie ode mnie do specjalistki:), ale przyda się nie tylko mi, ale i czytelnikom :)
Obecnie trenuję regularnie BJJ 3 razy w tygodniu czasem 4 razy, od czasu do czasu startuję w zawodach. Typowa rozpiska mojego jedzenia wygląda tak:
Śniadanie:
4 kromki chleba z pastami, tofu, tempeh itp.
Pomiędzy jednym a drugim śniadaniem jakieś jabłko.
Drugie śniadanie:
Pół szklanki (suchej potem pęcznieje) kaszy jaglanej, 3 łyżki rodzynek, trochę pestek z dyni, banan i 2 łyżki mleka w proszku (tu sypie jakie mam zazwyczaj gryczane)
Obiad
Standard czyli jakieś kotlety plus surówka i ryż/kasza/ ziemniaki lub makaron z jakimiś warzywami
Przed treningiem czasem carbo
Po treningu BCAA
Kolacja
shake sojowy.
Plus witaminy rano i magnez z cynkiem na noc.


Jeżeli chodzi o Twoją dietę to ogólnie jest dobrze ;) Zmieniłabym tylko kolację, zjeść trochę ryżu, kaszy jaglanej czy gryczanej (ogólnie węgle złożone) z warzywami surowymi lub gotowanymi na parze i jakimś białkiem np. tofu czy hummusem. 
Shake białkowy z carbo po bardzo ciężkim treningu a nie przed.
Ogólnie jeść jak najmniej przetworzonych rzeczy czyli unikać mleka w proszku czy na przykład jakiś gotowych, kupionych w sklepie wege burgerów, parówek itd. 16 komentarzy:

 1. te kuski wyglądają jak noworodki leżące na brzuszkach :D

  OdpowiedzUsuń
 2. jej ten barszcz wygląda masakrycznie.... jak malutkie płody na brzuszkach ..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno je się oczami, a zostało zjedzone :)

   Usuń
 3. Czy tylko ja mam wrażenie, że te kluski mają kształt niemowląt? Zapewne Freud miałby coś na ten temat do powiedzenia...
  Natalia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne Freud miałby bardzo wiele do powiedzenia na temat tego co ludzie widzą w tej zupie, natomiast to jest zupełnie nieistotne dlatego, że jak mnie kiedyś, w czasach kiedy posiłkowałem się jego teoriami, aby uprościć rzeczywistość, moja koleżanka Ula (Pani Doktor in spe :) ) uświadomiła, jego teorie zostały obalone.

   Usuń
 4. btw celowo je tak modelowałeś?
  N.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chińska zupka na wzmocnienie :P ;) autorka może dla męża tą zupkę z płodami popełniła ! Nie mogę doczekać się kolejnych smakowitych dań

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem pewien o kogo chodzi czy o autora bloga czy o główną bohaterkę wywiadu :) W każdym razie zupę ugotował autor bloga :)

   Usuń
 6. Ulżyło mi jak przeczytałem w komentarzach, że nie jestem jedyną osobą, której kluseczki przypominają płody. Uff, nie jest jeszcze ze mną tak źle :) A w wykładzie Agaty miałem przyjemność uczestniczyć w Bytomiu na lokalnej KS.

  OdpowiedzUsuń
 7. Niby to tylko barszcz, a jaki kontrowersyjny ;) Podziwiam za pomysł i odwagę do opublikowania czegoś co chyba wywołało nie małe oburzenie czytelników ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pierwszy i zapewniam nie ostatni. Za niektóre nawet donosy poszły :)

   Usuń
 8. barszcz doktora chazana ;)

  magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakby tak pozbierał efekty swoich zabiegów, które wykonał w ciągu życia to mógłby zrobić barszcz dla całej kompanii wojska :)

   Usuń
 9. A mnie ta zupa rozśmieszyła wyglądem tych kluseczek. Też myślałam, że tylko ja mam takie skojarzenie. Masz rękę do ciekawego wyglądu potraw :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Gratuluję podejścia do życia. Na pewno będzie to miało przełożenie w ilości siwych włosów :) Pozdrawiam.

   Usuń