poniedziałek, 20 maja 2013

Spotkanie wegebloggerów kulinarnych Warszawa 18-19 maja.

Tak samo jak w przypadku Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach gdzie nie padają żadne konkretne ustalenia, tak i bloggerzy kulinarni chcieliby się po prostu spotkać. Tak oto w dniach 18 - 19 maja w restauracji Biosfera odbyło się spotkanie blogerów kulinarnych wyspecjalizowanych na blogi wegetariańskie. Pretekstem były trzynaste urodziny portalu puszka.pl. Prawie doszło do spotkania blogerek ale popsułem statystyki :) Zaczęło się od tego co wegetarianie lubią najbardziej czyli od poczęstunku. Na stół trafiło kilka rodzajów humusu, sałatek, dwa wegańskie serniki plus inne drobne przekąski. A tyle zostało po uczcie:


Następnie część merytoryczna czyli pogadanka o problemach z dietą wegetariańską w przedszkolach. Tu przy okazji prośba o wysyłanie wszelkich informacji o takich incydentach do prowadzących stronę wegemaluch.pl. Następnie wykład o budowaniu własnej marki w internecie i pogadanka o zakładaniu własnej firmy.


Między wykładami była jeszcze przerwa na lunch, którą ja wykorzystałem na spałaszowanie naleśników z nadzieniem "ruskim" w okolicznym parku.


Po wykładach nastąpił koniec oficjalnej części i część ekipy przeniosła się na akcje "ciasto w miasto". Ja wolałem pozwiedzać przy okazji podziwiając samolot na głowę bijący nasze słynne "Nieloty" :)


Wieczór spędziłem przy filmach i mojej specjalności Pad Thai. Z Pad thai jak z Gumbo, ile robiących tyle przepisów. Ogólnie chodzi o to, żeby podsmażyć dostępne w Tajlandii składniki z sosem sojowym i makaronem ryżowym.
 

Oczywiście miło spędzony wieczór oznacza wieczór w doborowym towarzystwie :)





Na drugi dzień wczesne wstawanie zostało zrekompensowane super śniadaniem. Na zdjęciu bezglutenowe pieczywo, wegański twarożek z migdałów i ogórków konserwowych zrobionych przez organizatorkę całego zamieszania i ekologiczne warzywa dostarczone przez vegepack w tym "chryzantema coś tam" :)


Po śniadaniu kolejne wykłady o prowadzeniu fanpage i fotografii kulinarnej dodam, że bardzo rzeczowe :) Były jakieś jeszcze, ale czas gonił i nie dane mi było nawet spróbować tortu.Ogólnie brawa dla organizatorki, za zorganizowanie całego przedsięwzięcia. Ogólnie minusy nie przesłoniły plusów więc wrażenia pozytywne :)


Wyprawa bez łupów to nieudana wyprawa :)


Wiadomo, że skoro już przestaliśmy być dla siebie anonimowi to starałem się podnieść statystyki Waszych fanpagy, ale jeśli kogoś pominąłem to śmiało się upomnieć zostawiając ślad :)

piątek, 17 maja 2013

Sernik wegański

fiksacja funkcjonalna (ang. functional fixedness), nieumiejętność dostrzeżenia nowego użycia obiektu skojarzonego uprzednio z jakimś innym celem; wpływa szkodliwie na rozwiązywanie problemów i twórczość.
źródło: Słownik - Wydawnictwo naukowe PWN
Kiedy słyszymy sernik, kojarzymy, ze jest z sera. Nie wysilając się w prostej linii staramy się zastąpić twaróg serem sojowym. SER=SER. Moje zdanie jest takie. Wrzucanie tofu do sernika jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto! Istnieje surowiec, któremu została w naszym kraju przyporządkowana rola zapychacza (bo np. we Francji jest on warzywem :) ), który doskonale nadaje się do stworzenia wegańskiej wersji sernika. Mowa o ziemniakach. Oczywiście szukamy odmian o barwie jak najbardziej zbliżonej do bieli. Pomysł w cale nie jest nowy, bo ziemniak jest bardzo częstym składnikiem masy serowej, używanej przy przemysłowej produkcji serników. Niejednokrotnie w bardzo zaskakujących proporcjach :)

Składniki:

Spód
- 1,5 szklanki mąki
- 3/4 kostki margaryny
- 4 łyżki cukru
- 3 łyżki kakao

Masa
- 2 kg ziemniaków
- budyń śmietankowy
- 1,5 szklanki mąki
- pół szklanki mąki ziemniaczanej
- 2 lub 3 szklanki cukru (jak kto lubi)
- 2 cytryny

Polewa
- gorzka czekolada
- płatki migdałów


Wykonanie:
Składniki na spód mieszamy ze sobą, wykładamy tortownicę i pieczemy 10 minut w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku.
Ziemniaki obieramy i gotujemy. Po odlaniu wody wsypujemy cukier i ugniatamy. Dodajemy wszystko oprócz cytryn cały czas ugniatając żeby nie było kawałków ziemniaka. Z cytryn wyciskamy sok i dodajemy do masy. Taka stara wegańska sztuczka, dzięki której imitujemy kwaskowaty smak twarogu. Tak przygotowaną masę wlewamy do tortownicy z podpieczonym spodem i wkładamy do piekarnika, który ciągle jest nagrzany, na 45 min.
Polskie przysmaki z mąki i ziemniaków
Czekoladę rozpuszczamy, najlepiej w kąpieli wodnej. polewamy nią ciasto i posypujemy płatkami migdałów.

czwartek, 16 maja 2013

Tarta kawowa

Na pobudzenie, bo w sumie to sama kawa, trochę mąki no i czosnek na ukrwienie :) Zapytacie co robi czosnek w kawie? Współgra :) Spróbujcie. Wiadomo, że im chłodniej tym lepiej, ale forma utrzymuje się w pokojowej temperaturze. Prawie się nie piecze bo pieczemy tylko spód.

Składniki:

- kawa rozpuszczalna
- 2 szklanki mąki
- margaryna
- cukier
- łyżeczka proszku do pieczenia
- łyżka czosnku suszonego
- 2 szklanki wody
- prażone ziarenka kawy w czekoladzie
- 4 łyżki mąki ziemniaczanej
- mleko roślinne


Wykonanie:
Z margaryny, mąki, kilku łyżeczek cukru i kawy, dodając proszku do pieczenia ugniatamy spód. Dodajemy łyżkę czosnku do smaku. Wkładamy w tortownicy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni. 10 minut powinno wystarczyć.
W garnku gotujemy wodę i dodajemy 4 łyżki kawy. Dodajemy taką ilość mleka i cukru jaka nam się podoba. Do połowy szklanki zimnej wody sypiemy mąkę ziemniaczaną i tak przygotowany płyn wlewamy do kawy energicznie mieszając. Kiedy zgęstnieje wsypujemy ziarna kawy i mieszamy. Czekolada się nam rozpuści ale chodziło nam o kawę :) Wlewamy masę na ostudzony spód i schładzamy.

Odwrócone ciasto ananasowe

Według google przepis propagowany przez pewną brytyjska dziennikarkę. Ja szperając po zagranicznych stronach znalazłem wegańska wersję. trochę zmodyfikowałem i oto jest. Ciasto proste i szybkie a jednocześnie efektowne i smaczne. Zrobiłem w okrągłej torownicy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, zeby zrobić w prostokątnej.


Składniki:

Spód/góra
- ananas w puszcze (plasterki)
- 3/4 kostki margaryny
- pół szklanki cukru
- czarne oliwki

Góra/spód
- 2,5 szklanki mąki
- 1,5 szklanki cukru
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- pół łyżeczki soli
- pół szklanki oleju
- szklanka mleka sojowego
- aromat rumowy 


Wykonanie:
W rondlu rozpuścić margarynę i wymieszać z cukrem. Wylać do tortownicy, ułożyć na tym plasterki ananasa, a w środek każdego czarną oliwkę.
W osobnym naczyniu mieszamy wszystkie pozostałe składniki i wylewamy na spód, który będzie kiedyś górą. Pieczemy jakieś 45-50 min w temperaturze 180 stopni. 
Po wyjęciu z piekarnika radzę poczekać aż ostygnie, a następnie wyjąć z tortownicy i położyć, tak aby ananasy były na górze.
Sic erunt novissimi primi, et primi novissimi

 
Zielnik Kuchenny 2013

środa, 15 maja 2013

Gołąbki

Jedno z moich ulubionych dań garmażeryjnych. Dających wbrew pozorom wiele możliwości. trzeba się tylko trzymać zasady, że owijamy w liście, a do środka wkładamy jakiś składnik pomieszany z ziarnami. jak zrobiłem klasycznie ryż z grzybami, ale bardzo smaczne są ukraińskie z kaszą gryczaną i ziemniakami, a to tylko początek wariacji :)

Składniki:
- kapusta
- ryż
- grzyby

  
Wykonanie:
Kapustę pozbawiamy głąba i gotujemy. Grzyby kroimy drobno i szatkujemy. Mieszamy z ryżem i owijamy w ugotowane liście kapusty. Aby szybciej były zdatne do owijania możemy zamrozić i odmrozić.

Soja Stroganow

Pierwszy człon nazwy pochodzi z języka francuskiego i oznacza źródło pochodzenia głównego składnika. Zgodnie ze źródłem wielu doktoratów, drugi człon pochodzi od rosyjskiego dyplomaty. Cokolwiek byłoby głównym składnikiem musi być pokrojone w paski. Może być sejtan, mogą być boczniaki tylko nazwę trzeba będzie zmienić.

Składniki:
- kotlety sojowe
- koncentrat pomidorowy
- pieczarki
- cebula
- ogórek konserwowy
- mąka ziemniaczana 
- bulion warzywny

 
 Wykonanie:
Pieczarki i cebulę pokroić w półplasterki i podsmażyć razem. Kotlety ugotować w bulionie i pokroić w paski. Wrzucić do garnka z bulionem kotlety, pieczarki i cebulę. Dodać koncentratu pomidorowego i pokrojonych w kostkę ogórków. W razie potrzeby zagęścić mąką ziemniaczaną.

wtorek, 14 maja 2013

Tort marcepanowy

Żeby nie było teraz tort w moim wykonaniu. Wysublimowane połączenie czekolady, marcepana i pomarańczy :) Ile zrobimy warstw zależy od tego jak wiele ich upieczemy. Podaje przepis na dwie przełożone jedną warstwą kremu. 


Ciasto
- 3 szklanki mąki
- 1,5 szklanki cukru
- 1/3 szklanki kakao
- 1/3 szklanki oleju
- 2 szklanki wody
2 łyżeczki proszku do pieczenia

Krem
- 2 szklanki kaszy manny
- pół kostki margaryny
- 6 łyżek cukru pudru
- wódka ( ja dałem 50 ml, ale może ktoś lubi więcej)
- aromat do ciast migdałowy, albo nawet dwa

Polewa
- cukier puder
- sok pomarańczowy


Wszystkie składniki na ciasto mieszamy ze sobą, wlewamy do tortownicy i wkładamy do piekarnika na 180 stopni i 45 minut. Po upieczeniu studzimy i przekrajamy na pół w połowie wysokości.
Podobnie ugniatamy ze sobą wszystkie składniki kremu, który nakładamy na dolny krążek ciasta i kładziemy na nim drugi. 
Mieszamy cukier puder z sokiem pomarańczowy żeby powstał gęsty lukier, którym polewamy tort na wierzchu.


poniedziałek, 13 maja 2013

Roladki szpinakowo pieczarkowe

Ostatnia zimna przekąska.Jutro będzie tort :) Świetna w swojej prostocie, a jednocześnie dająca bardzo dużo możliwości zarówno w przypadku otuliny jak i nadzienia. Moja wersja trochę banalna, no ale jesteśmy jeszcze na etapie klasycznym :) Chodziło tylko o to żeby było trochę kolorowo, ale jak widać może być dużo bardziej.

Składniki:
- mąka
- woda
- pieczarki
- szpinak
- przyprawy do smaku



Wykonanie:
Z wody i mąki wyrabiamy lejące się ciasto i smażymy naleśniki. Pieczarki myjemy i trzemy na tarce. Podsmażamy razem ze szpinakiem. Dodajemy przypraw i nadziewamy tym naleśniki. Zawijamy w rulony i tniemy na kawałki.
Zielnik Kuchenny 2013

niedziela, 12 maja 2013

Kawior warzywny

Kolega, który jest zawodowym kucharzem powiedział mi kiedyś, że kawior oznacza formę podania dania niezależnie od składników, których do niego użyjemy. Dlatego nie jest dużym błędem nazywania go w tym przypadku. Mimo, że większości kojarzy się z ikrą Oczywiście wypadałoby dodać człon, który będzie określał jego pochodzenie.

Składniki:
- bakłażany
- banany
- cebula
- słodka papryka
- koncentrat pomidorowy


Wykonanie:
Bakłażany, banany i cebulę kroimy w drobną kostkę i smażymy na małym ogniu. Dodajemy słodkiej papryki i koncentratu pomidorowego. Podajemy jako pasta na pieczywo.

sobota, 11 maja 2013

Śledziki tofu

Śledziki można przyrządzić na wiele sposobów, no ale tofu to nie śledzie wiec wypadałoby wybrać taki przepis, gdzie smak śledzia nie jest jedynym, a nawet dominującym. Dlatego mój wybór, z małym wpływem regionalnych sentymentów, padł na wersję "po kaszubsku".

Składniki:
- tofu
- cebula
- koncentrat pomidorowy
- kandyzowana skórka pomarańczowa
- przyprawa do ryb


Wykonanie:
Tofu kroimy w kostkę i podsmażamy z przyprawą do ryb. Osobno podsmażamy cebulę pokrojoną w półplasterki. Dodajemy koncentratu pomidorowego i skórki pomarańczy. Podduszamy chwilę i mieszamy z tofu. Podawać schłodzone :)
Akcja KolacjaZielnik Kuchenny 2013

Pokochaj tofuOrganizator: Czarnula75

Sałatka z anansem i szynką

Sałatki to nieodłączny element imprez. Ta przez wielu znana i lubiana w oryginalnym wydaniu. Ogrom produktów sojowych nie wymaga zbyt wielkiej modyfikacji :)


Składniki:
ryż
ananas
szynka sojowa


Wykonanie:
Szynkę kroimy w kwadraty. Ananasa o ile nie jest pokrojony w kostkę to doprowadzamy go do takiego stanu. Mieszamy wszystko z gotowanym ryżem. 


Sałatkowe szaleństwo!Akcja KolacjaZielnik Kuchenny 2013

piątek, 10 maja 2013

Koreczki - dwie wersje każda o innej funkcji

Trochę pracochłonne, ale przy odpowiednim, taśmowym podziale pracy bardzo proste. Bez gotowania i pieczenia.
W dwóch wersjach:
  • przekąska - szybko złapać coś i zaspokoić mały głód. Musi być w miarę wartościowe.
  • zakąska - do wódki. Musi mieć na tyle wyrazisty smak, aby zniwelować smak alkoholu.
Składniki - przekąska:
 - parówka sojowa
 - tofu
 - pomidor koktajlowy


Składniki - zakąska:
 - cebulka marynowana
 - ciemne pieczywo
 - zielone oliwki



Wykonanie:
W obu przypadkach tak samo. To znaczy o ile jakiś składnik nie ma wymaganego do koreczków rozmiaru, trzeba go pokroić aby taki uzyskał. Następnie nadziewamy na wykałaczki i gotowe.

Pokochaj tofuOrganizator: Czarnula75

Sejtanowy "schab" z morelą w galarecie z wina

Sejtan to dość wdzięczny materiał kulinarny. Podobnie jak mięso jest bez smaku a uzyskuje go dopiero w wyniku obróbki. Tym razem nie smażony tylko pieczony. Może być inne nadzienie zachęcam do eksperymentów. Nie będę się rozpisywał na temat produkcji samego sejtanu gdyż opisałem go doskonale w poście Wegańskie schabowe. Do tego odrobina luksusu i wino, byle tylko nie bułgarskie :)

Składniki:
 - surowy sejtan
 - przyprawa do pieczeni
 - sos sojowy
 - suszone morele
 - czerwone wytrawne wino
 - agar

Wykonanie:
Sejtan ugniatamy z przeprawą, formujemy w rulon i gotujemy w wodzie z sosem sojowym, aż do powiększy znacząco swoją objętość. Faszerujemy morelami i wkładamy do piekarnika na 150 stopni. Sprawdzamy co jakiś czas czy się dopiekł. Godzina powinna wystarczyć. Jeżeli nie satysfakcjonuje nas kolor możemy na koniec podnieść temperaturę. Wyciągamy, studzimy i kroimy w platerki.
Do wina dosypać agaru i zagotować. Straci alkohol, ale tutaj nie jest niezbędny :) Plasterki "schabu" kładziemy na talerzu lub półmisku i zalewamy galaretką.

Wegańska WielkanocOrganizator: KasiaJ

czwartek, 9 maja 2013

Zimowe szparagi w sosie chrzanowym z pieczonymi ziemniakami

To nazwa potoczna. W Polsce znane jako wężymord, w Niemczech czarny korzeń, a z hiszpańskiego skorzonera. Ostatnio coraz bardziej popularna w naszym kraju po długiej przerwie. rośnie nawet dziko, także teoretycznie można sobie samemu nazbierać. Choć z punktu widzenia systematyki ze szparagami niewiele mają wspólnego są podobne w smaku, choć bardziej delikatne, mniej łykowate i znacznie bardziej sycące. Moim zdaniem o wiele bardziej wartościowe i niedoceniane.

Składniki:
 - mąka
 - chrzan tarty
 - skorzonera (ja kupiłem już pokrojoną w słoiku)
 - ziemniaki
 - przyprawa do ziemniaków

Wykonanie:
Ziemniaki kroimy w ósemki, posypujemy obficie przyprawą, polewamy olejem i wkładamy do piekarnika na 150 stopni i zaglądać co jakiś czas.
Mąkę lekko podsmażamy i dolewamy wody i mieszamy. Dolewamy taką ilość aby uzyskać interesującą nas konsystencję. Dodać chrzanu i wymieszać.
Jeśli używamy czarnego korzenia ze słoika to tylko lekko obgotowujemy. W innym przypadku obieramy, kroimy i gotujemy aż będą miękkie.
Kładziemy na talerz w towarzystwie ziemniaków i polewamy sosem.



Studenckie gotowanie II - odsłona wiosennaOrganizator: awodwanrazc

środa, 8 maja 2013

Kartacze w sosie śliwkowym z frytkami warzywnymi

Lub cepeliny, lub didžkukuliai. Danie z Litwy o wspólnym mianowniku jakim są ziemniaki, ale o wielu nadzieniach. W moim przypadku groszek, który swoim kształtem najlepiej pasuje do nazwy :) Wtedy zrobiłem z sosem śliwkowym, ale dziś zrobiłbym z truskawkowym ;)

Składniki:
 - ziemniaki
 - mąka ziemniaczana
 - otręby
 - groszek konserwowy
 - mąka kukurydziana
 - powidła śliwkowe
 - seler
 - marchewka

Wykonanie:
Ziemniaki gotujemy, odsączamy i studzimy. Dodajemy trochę mąki ziemniaczanej i otrębów, i ugniatamy aby uzyskać zwarte ciasto. Formujemy owalne kształty, które nadziewamy groszkiem i wrzucamy do gotujacej wody.
Podsmażamy odrobinę mąki na oleju, stopniowo dodajemy wody, aż do uzyskania satysfakcjonującej gęstości. To będzie nasz sos, ale dopiero wtedy kiedy dodamy do niego powideł.
Marchewkę i seler kroimy w słupki i smażymy na głębokim oleju.
Kartacze podajemy w towarzystwie frytek polane sosem śliwkowym.
Z mąki, ale... bez pszenicy